За мезе на шампанското се поднася прясна сурова стрида
Тя обикновено е обработена предварително в кухнята: отворена, с прекъснат мускул и с 1-2 капки лимон. Пенителите я изсипват в устата си и я гълтат цялата, без да дъвчат. Това газирано питие върви не само с десерти, а и с месо. Свързва се с храните афродизиаци пушена сьомга, блини с хайвер, пъдпъдъчи яйца, шоколад, ягоди. Качественото сухо газирано вино е приемливо за леки суфлета с пресни сирена и раци, за салати и ордьоври с пилешко месо, различни риби, миди в сметанов сос и суши. Полусухото или по-ароматното мускатово вино е подходящо за пасти, торти, кремове с ягоди и шоколад. Телешкото карпачо, ризотото с манатарки и трюфелите от тъмен шоколад и ядки вървят добре с искрящото розе.
Пиенето на шампанско подобрява мозъчната дейност, стимулира връзките между невроните и по този начин е превенция срещу алцхаймер, сочат учени от Рединг. Според тях шампанското действа чрез по-лифенолите в него на хипокампуса – част от мозъка, отговаряща за паметта. Тези мощни антиоксиданти имат ключово значение за човешкото здраве –
улавят свободните радикали и ограничават окислението в организма. Три чаши шампанско седмично дават нужното количество поли-феноли за този процес.
Д-р Джеръми Спенсър обяснява пред в. „Дейли мейл“: „Опитите с мишки категорично показаха, че умерената консумация на шампанско влияе на умствените способности и стимулира паметта. Затова смятаме, че то може да се окажа ключов продукт за превенция на болести като алцхаймер.“